Łódzka Kolej Aglomeracyjna

al. Piłsudskiego 12

90-051 Łódź

Infolinia: +48 42 205 55 15

e-mail: bok@lka.lodzkie.pl

www.lka.lodzkie.pl

 

 

Punktualnie, wygodnie i bezpiecznie — tak pasażerowie najczęściej opisują podróż Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Przewoźnik, choć młody, już zyskał sobie sympatię i zaufanie podróżnych.

 

Przez pierwsze dwa lata z pociągów ŁKA skorzystało ponad 3,5 miliona podróżnych i z każdym miesiącem przybywa nowych pasażerów. Spółka rozwija siatkę połączeń, wprowadza nowe kanały sprzedaży biletów oraz inne ciekawe rozwiązania, które mają sprawić, że podróż ŁKA stanie się czystą przyjemnością.

 

 

Łódzka Kolej Aglomeracyjna została powołana 10 maja 2010 roku przez Samorząd Województwa Łódzkiego. Działalność przewozową rozpoczęła po czterech latach na trasie Łódź Kaliska—Sieradz. Kolejne miesiące były okresem intensywnych działań, by do końca 2014 roku uruchomić połączenia: Łódź Widzew—Zgierz, Łódź Kaliska—Łódź Widzew, Łódź Kaliska—
—Łowicz i Łódź Widzew—Koluszki. Pierwszy rok przewozów spółka zakończyła inauguracją połączenia do Kutna. Pociągi ŁKA zatrzymują się na 54 przystankach, co oznacza, że komunikują stolicę regionu także z niewielkimi miejscowościami i wsiami. Według Urzędu Transportu Kolejowego, tabor spółki pokonuje wyznaczone trasy z punktualnością na poziomie 96%.

 

Drugi rok działalności przewozowej ŁKA to okres uruchamiania kolejnych, dłuższych połączeń. 4 stycznia 2016 roku pociągi spółki po raz pierwszy wyruszyły do Skierniewic, a trzy miesiące później do Warszawy. Weekendowe połączenia stolicy województwa ze stolicą Polski cieszą się rosnącym zainteresowaniem, dlatego ŁKA planuje dalszy rozwój aktywności przewozowej na tej trasie.

 

 

Spółka rozwinęła i udoskonaliła system sprzedaży biletów na przejazd pociągami ŁKA. Można je kupić w biletomatach, w pociągach u obsługi, w sklepach internetowych, a także przez aplikacje mobilne na telefon. Tradycyjnie są dostępne również w kasach własnych, ajencyjnych oraz innych przewoźników. Spółka stale poszukuje nowych rozwiązań, które mogą wpłynąć na zwiększenie dostępności biletów dla podróżnych.

 

Łódzka Kolej Aglomeracyjna posiada 20 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych FLIRT3. Są one w pełni ekologiczne, doskonale wyciszone i bardzo wygodne, a nadto przystosowane do przewozów osób niepełnosprawnych, wózków dziecięcych i rowerów. Wyposażenie stanowią: urządzenia klimatyzacyjne, monitory LED, gniazdka elektryczne i  bezpłatny dostęp do Wi-Fi. W toaletach znajdują się estetyczne przewijaki dla niemowląt. Niemniej wygodne i komfortowe będą kolejne pociągi, które spółka otrzyma w 2018 roku. ŁKA zamówiła 14 trzyczłonowych pojazdów, gwarantując sobie w  kontrakcie 12-letni okres ich utrzymania.

 

Łódzka Kolej Aglomeracyjna dysponuje własnym zapleczem technicznym na stacji węzłowej Łódź Widzew. Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, nazywany „perełką polskiego kolejnictwa”. Zaplecze jest wyposażone w nowej generacji urządzenia, służące do napraw i bieżącej obsługi pojazdów. Na uwagę zasługuje w pełni ekologiczna myjnia, oparta na zamkniętym obiegu wody, dzięki której 70% wody, zużytej do mycia pociągów, trafia do oczyszczalni i jest ponownie wykorzystywana.

 

 

ŁKA punktualna jak szwajcarski zegarek

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© 2016 Całość praw autorskich - Antoni Bochen