Pomorska Kolej Metropolitalna SA

tel. +48 58 350 11 00

fax +48 58 350 11 01

e-mail: sekretariat@pkm-sa.pl

www.pkm-sa.pl

 

Pomorska Kolej Metropolitalna to epokowa inwestycja naszego województwa. W swojej 15-letniej historii samorząd województwa pomorskiego nie realizował jeszcze przedsięwzięcia o łącznej wartości ponad 1 mld zl!

 

W najbliższych latach PKM zrewolucjonizuje transport publiczny w Trójmieście i na Kaszubach. Nie tylko bowiem połączy ona Gdańsk i Gdynię z lotniskiem w Rębiechowie, ale także pozwoli mieszkańcom wielu peryferyjnych dzielnic szybciej dotrzeć do pracy i szkoły. Tysiące ludzi, codziennie stojących w korkach, już od 2015 roku będzie miało alternatywę w postaci szybkiego, ekonomicznego i ekologicznego transportu kolejowego. Pomorska Kolej Metropolitalna umożliwi również bezpośrednie połączenie kolejowe Gdańska z Kaszubami, co od 1945 roku było niemożliwe. Całość ma powstać w popularnym w Europie Zachodniej systemie „park&ride”, czyli „parkuj i jedź”, umożliwiającym dojazd do przystanków PKM własnym autem, pozostawienie go na parkingu i pokonanie dalszej trasy wygodną, szybką koleją.

 

 

Budowę PKM można porównać do powstania Szybkiej Kolei Miejskiej w latach 50. ubiegłego wieku. Wówczas też była to wizjonerska inwestycja, która obecnie stanowi kręgosłup komunikacyjny całego Trójmiasta. Jestem przekonany, że podobnie w niedalekiej przyszłości nikt nie będzie sobie wyobrażał sprawnej komunikacji publicznej w naszym regionie bez Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Mieczysław Struk

Marszałek Województwa Pomorskiego

 

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© 2016 Całość praw autorskich - Antoni Bochen