Maharajas Express

 

Nie tylko w Polsce określenie „Maharadża” może być synonimem bogactwa i luksusu. W realiach bajecznie kolorowych Indii osadzono wiele baśni, legend i filmowych scenariuszy. Północno-zachodni rejon tego kraju, obejmujący głównie Radżastan, stanowi dla nich wybitną inspirację. To tutaj można na własne oczy zobaczyć niektóre z cudów współczesnego świata, umieszczonych na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

Indyjskie władze zainicjowały działania, mające na celu turystyczną promocję regionu, która m.in. stymuluje wzrost gospodarczy. By przyciągnąć zasobnych w gotówkę inwestorów, w 2010 roku zainaugurowano przejazdy pociągiem Maharajas Express, którego właścicielem jest Indian Railway Catering and Tourism Corporation. Dwa razy z rzędu, w latach 2012 i 2013, oferta podróży tym pociągiem została laureatem World Travel Awards. Jest to najdroższy i najbardziej luksusowy pociąg na świecie. Podstawą sukcesu stały się przede wszystkim poziom obsługi klienta, jakość zakwaterowania,program wycieczek i zaplecze gastronomiczne.

 

 

Skład zestawiony jest z 23 urządzonych z przepychem wagonów, z których 14 przeznaczono na apartamenty dla 88 pasażerów. Wśród pozostałych są dwa wagony restauracyjne dla 44 gości każdy, nazwane Rang Mahal i Mayur
Mahal. (Motywem przewodnim wystroju tego drugiego jest bajecznie kolorowe pawie pióro). Podaje się w nich wyszukane potrawy kuchni indyjskiej i chińskiej, ale też europejskiej, przygotowywane w wagonie kuchennym. W kolejnym jest bar z winami, wódkami, likierami i piwami, które uzupełnione są przekąskami i przystawkami. Inny wagon zajmuje Klub Radży, gdzie można korzystać z czytelni lub pograć w gry planszowe. W pociągu jest oczywiście wi-fi, telewizja, butik z pamiątkami i pralnia. Jeden z wagonów mieści generatory prądu i oczyszczalnię ścieków.

 

 

Największymi atutami Maharajas Express są przedziały pasażerskie. Dwadzieścia przedziałów dla 40 pasażerów w klasie deluxe zajmuje 5 wagonów. Osiemnaście miejsc w klasie junior suite dzieli się na kabiny pojedyncze i podwójne, oferowane cztery apartamenty są z osobnymi salonami i sypialniami. Wreszcie najdroższy wagon, pierwszy taki na świecie, zajmowany w całości przez apartament prezydencki, z własnym salonem, łazienką i jadalnią.

 

 

Pociąg jeździ na pięciu trasach. Dwie z nich to podróże krótkoterminowe po „Złotym Trójkącie”: New Delhi-Jaipur-Agra, nazwane „Skarby Indii” oraz „Kamienie z Indii”. Trzy pozostałe stanowią ośmiodniowe podróże wiodące w stronę centrum kraju, nazwane „Dziedzictwo Indii”, „Panorama Indii” i „Indyjski Splendor”. Nazwy są adekwatne do programów wycieczek codziennie organizowanych dla pasażerów. 

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© 2016 Całość praw autorskich - Antoni Bochen