Palace on Wheels

 

Większość z nas Indie zna z książek oraz filmów. Silnie utrwaliły one obraz subkontynentu sprzed roku 1949, w którym Radżastan przestał być kontrolowany przez koronę brytyjską i uzyskał autonomię. Filmowcy przyczynili się do tego,
że właśnie ta część Indii jest najlepiej znana europejskiej publiczności i wywiera największy wpływ na postrzeganie kultury i historii tego kraju. Poza tym Radżastan zawsze przyciągał licznych turystów, inspirował twórczo artystów. To dla nich z inicjatywy Indian Railways i Rajasthan Touristic Development Corporation 26 stytcznia 1982 roku uruchomiono luksusowy pociąg. Już rok później zajął on 4. miejsce na liście najbardziej luksusowych pociągów świata.

 

 

Palace of Wheels ma 14 wagonów, z których każdy upamiętnia nazwę jednego z pałaców w dawnych indyjskich księstwach: Hawa Mahal, Chandra Mahal, Surya Mahal, Moti Mahal, Sukh Mahal, Jal Mahal, Padmini Mahal, Kishori
Mahal, Phool Mahal, Jogi Mahal, Kumbha Palace, Jai Palace, Lalgarh Palace.

 

Wagon klasy super-deluxe nazywa się Taj Mahal. Podróżowali nimi kiedyś,władcy księstw Radżastanu oraz wicekról Indii Brytyjskich. Wyposażenie  wagonów łączy sztukę Dalekiego Wschodu z komfortem i nowoczesnością. Reprezentują one kulturowy etos danego księstwa m.in. przez wyposażenie w charakterystyczne dla regionu meble, wyroby rękodzielnicze czy malarstwo. Każde miejsce w klimatyzowanym pociągu jest w zasięgu wi-fi oraz systemu nagłośnienia. Podróżni mają do dyspozycji indywidualne sejfy i kantor wymiany walut. W Palace on Wheels są dwie restauracje: „Maharadża” i „Maharani”, których specjalnością są wystawne posiłki, najlepsze wina i uprzejma, godna koronowanych głów obsługa. Oprócz tego jest bar, salonik gier, pokładowa pralnia, ale też… salon kąpielowy spa. Tu odbywają się sesje odnowy biologicznej gości, podczas których poza masażem kuracji poddawane są włosy i skóra. Codziennie dostarczane są świeże gazety i odbierana jest poczta. Przez całą dobę każdemu pasażerowi opiekę zapewnia tzw. khidmatgars, czyli lokaj.

 

 

Pociąg wyrusza z New Delhi do Jaipur, Sawai Madhopur, Chittorgarh, Udaipur, Jaisalmer, Jodhpur, Bharatpur i Agry,
by po ośmiu dniach powrócić do New Delhi. Podczas każdego z etapów podróży oferowane są wycieczki po okolicy, które pasażerowie odbywają autobusami. Zwiedzają nie tylko miejsca ciekawe przyrodniczo, ale też liczne forty i pałace. Ukoronowaniem podróży jest wycieczka do Agry, gdzie w sąsiedztwie ogrodów Taj Mahal znajduje się Czerwony Fort wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© 2016 Całość praw autorskich - Antoni Bochen