Royal Rajasthan on Wheels

 

Powodzenie, jakim cieszy się Palace on Wheels, skłoniło w 2009 roku Indian Railways i Rajasthan Tourism Development Corporation do uruchomienia drugiego pociąg tego typu. Korzystając z wcześniejszych doświadczeń jego wagony urządzono z jeszcze większym przepychem, na tyle, że jako najbardziej adekwatną nazwę tego luksusowego pociągu wybrano Royal Rajasthan on Wheels.

 

Skład zestawiono z 14 wagonów, w których mieszczą się przedziały klas deluxe i super deluxe; dość powiedzieć, że taki przedział zajmuje pół wagonu. Każdy z wagonów nosi nazwę jednego z byłych księstw Radżastanu.

 

We wnętrzach zdobnych w kryształowe żyrandole i perskie dywany, pasażer, pławiąc się w luksusie, wyraźnie odczuje
atmosferę czasów świetności tego zakątka Indii. Pociąg prowadzi dwa wagony restauracyjne. W pierwszym, noszącym nazwę Swarn Mahal, wystrój zdominowały złoto, polerowany mosiądz oraz tkaniny w takich samych kolorach. W drugim, czyli w Sheesh Mahal, uwagę zwracają misternie wykonane lampy i kryształowe lambrekiny. W innym wagonie pasażerowie mogą kupować pamiątki i akcesoria, np. wyroby indyjskiego rękodzieła jubilerskiego czy kaletniczego. Kolejny wagon nazwano Royal Spa. Nietrudno się domyślić, że oferuje usługi odnowy biologicznej według starych, indyjskich metod, łączone z rozkoszami kąpieli.

 

 

Ośmiodniowa podróż rozpoczyna się w New Delhi, gdzie radośnie witani pasażerowie wchodzą do pociągu po czerwonym dywanie. Trasa częściowo pokrywa się z trasą Palace on Wheels, prowadząc przez dawne księstwa Jodhpur, Udaipur, Chittorgarh, Sawai Madhopur, Jaipur, Khajuraho, Varanasi i Agrę. Samodzielnie kontrolując klimatyzację w swoim przedziale, można podziwiać przesuwające się za panoramicznymi oknami pejzaże. Codziennie pasażerowie opuszczają pociąg, by na przykład na grzbietach słoni zwiedzać interesujące miejsca. Większość z tych miejsc wraz ze zwiedzanymi świątyniami Khajuraho znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należą do nich Park Narodowy Ranthambore, pałac wiatrów Hawa Mahal, Fort Chittaurgarh, Park Narodowy Keoladeo z tysiącami ptaków oraz Fort Agra
i słynne mauzoleum Taj Mahal.

 

Cena za doznanie tylu przyjemności dla ciała i ducha jest dość wysoka. Nie brakuje jednak takich, którzy po raz kolejny decydują się na skorzystanie z przejażdżki właśnie tym pociągiem.

 

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© 2016 Całość praw autorskich - Antoni Bochen