Berlin Hauptbahnhof - Niemcy

Główny dworzec Berlina otwarto w 2006 roku w miejscu działającej od 1871 roku końcowej stacji Berlin Lehrter Bahnhof. Zbudowany w neorenesansowym stylu budynek nazywany był przez współczesnych „pałacem wśród dworców”. Nad halą odjazdów, o długości 188 metrów i szerokości 38 metrów, rozpostarte było kolebkowe sklepienie o stalowej konstrukcji. Od strony północnej powstała dodatkowa stacja obsługująca pociągi podmiejskie – Lehrter Stadtbahnhof. Po II wojnie światowej dworzec Lehrter był bardzo zniszczony, a podział polityczny miasta spowodował zakończenie komunikacji kolejowej z Berlina Zachodniego.

 

Budynek rozebrano w latach 1957-1959, a sąsiedni Lehrter Stadtbahnhof – w 2002 roku.

 

W 1992 roku – już po zjednoczeniu Niemiec – podjęto decyzję o budowie w stolicy nowego, centralnego dworca, w miejscu dawnego Lehrter Bahnhof. W wyniku konkursu do realizacji wybrano projekt hamburskiego biura Gerkan, Marg and Partners (które później zaprojektować miało również Stadion Narodowy w Warszawie). Według założeń twórców konstrukcja nowego dworca miała mieć pięć poziomów – najwyższy na moście, 10 metrów powyżej ulicy, a najniższy – 15 metrów pod ziemią.

 

Budowa stacji trwała od 1995 do 2006 roku. Obecna konstrukcja jest największym dworcem w formie wieżowej na świecie. Główny hol wspiera się na dwóch wieżach na wysokości 46 metrów. Około 1800 m2 szklanego dachu ma wmontowane ogniwa fotowoltaiczne, przez co dworzec jest jednocześnie słoneczną elektrownią! Budynek liczy 160 metrów długości w osi północ-południe i 321 metrów szerokości, a jego powierzchnia całkowita wynosi ok. 70 tys. m2. Codziennie obsługuje 1200 pociągów oraz około 300 tysięcy osób – zarówno podróżnych, jak i odwiedzających zlokalizowane na ponad 15,6 tys. m2 powierzchni obiekty handlowe i usługowe.

 

Uroczystego otwarcia Berlin Hauptbahnhof dokonała 26 maja 2006 roku kanclerz Angela Merkel. Ceremonię uświetnił pokaz multimedialny pt. „Symfonia światła” zrealizowany na specjalnie iluminowanej konstrukcji dworca.

 
Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© 2016 Całość praw autorskich - Antoni Bochen