Grand Central - USA

Pierwszą stację Grand Central w Nowym Jorku otwarto w 1871 roku. Połączyła ona obsługę trzech linii kolejowych: New York Central and Hudson River Railroad, New York and Harlem Railroad oraz New York and New Haven Railroad. Dworzec zbudowany był na planie litery L, której krótsza krawędź była równoległa do 42 Ulicy, a dłuższa – do Vanderbilt Avenue.

 

W 1903 roku przystąpiono do gruntownej przebudowy stacji, zakończonej po 10 latach. Nowy dworzec otrzymał nazwę Grand Central Terminal i został otwarty dla podróżnych 2 lutego 1913 roku. Autorami projektu były firmy: Reed & Stem – odpowiedzialna za neoklasycystyczną koncepcję budynku oraz Warren & Wetmore, która zajęła się dodatkami w stylu secesyjnym. Fasadę budynku z zegarem zdobi gigantyczna, wysoka na 15 metrów rzeźba autorstwa Julesa-Felixa Coutana. Wokół tarczy zegara, o średnicy wynoszącej 4 metry, przedstawione są postacie Merkurego, Herkulesa oraz Minerwy.

 

 

Serce Grand Central stanowi hol główny o długości 87 metrów, szerokości 37 metrów i wysokości 38 metrów. Znajduje się tam punkt informacyjny z zegarem, który jest chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem dworca. Jego cztery tarcze wykonane są z opalu, a wartość szacuje się w przedziale pomiędzy 10 i 20 milionów dolarów.

 

Grand Central Terminal to stacja o największej liczbie peronów na świecie – liczy ich 44. Rozmieszczone są one na dwóch poziomach: górnym – z 41 torami oraz dolnym – z 26 torami. Mowa tu jedynie o części przeznaczonej bezpośrednio dla pasażerów, ponieważ ogólna liczba torów i peronów wykorzystywanych do obsługi pociągów przekracza 100. Dworzec zajmuje powierzchnię 19 hektarów. Poniżej poziomu stacji znajduje się jeszcze jeden peron – użyto go tylko raz do przewiezienia prezydenta Roosevelta ze stacji do hotelu Waldorf-Astoria.

 

 

Grand Central to minimiasto wewnątrz Wielkiego Jabłka. W ciągu prawie 100 lat stał się miejscem, którego pierwotne przeznaczenie jest tylko jedną z jego funkcji. W latach 1939-1964 znaczna część budynku wykorzystywana była przez stację telewizyjną CBS. Znajdowały się tam również galerie sztuki oraz szkoła Grand Central School of Art. Obecnie w budynku mieszczą się liczne centra handlowe, sklepy, restauracje, w tym najstarsza – The Oyster Bar, a nawet Hotel Commodore.

 

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© 2016 Całość praw autorskich - Antoni Bochen