Przemyśl Główny

Najdłuższa trasa kolejowa przez Polskę rozpoczyna się w Przemyślu, na niezwykłej urody dworcu. Piękno jest oczywiście sprawą indywidualnego doznania, ale w tym przypadku odczucia te zazwyczaj są zbieżne.

 

Zabytkowy dworzec został wybudowany w latach 1859-1860, a jego uroczyste otwarcie nastąpiło 4 listopada 1860 roku. Już 35 lat później budynek przebudowano w stylu neobarokowym. Kolej z pewnością stała się wtedy poważnym źródłem ożywienia gospodarczego w Przemyślu, który został trzecim co do wielkości ośrodkiem Galicji. Dworzec niejednokrotnie ucierpiał solidnie podczas działań zbrojnych. Standardowe remonty przechodził kilkukrotnie, w latach 1922, 1959, 1966, 1995.

 

 

Jak na wrota do Bieszczad oraz bramę wjazdową do Polski przystało, w 2010 roku podjęto decyzję o gruntownym remoncie. Niewątpliwie impulsem było przyznanie Polsce i Ukrainie organizacji Euro 2012. Celem rewitalizacji było przywrócenie dworcowi blasku sprzed 100 lat, funkcjonalności i urody godnej goszczenia samego cesarza Franciszka Józefa. Z budowli usunięto wątpliwe ozdoby i warstwy tynku, jakimi usiłowano naprawiać ślady pozostawione przez ząb czasu. Wyremontowano dach i elewację, wymieniono stolarkę drzwiową i okienną. Posadzki zostały wyłożone mozaikami z terakoty. Wchodząc do odnowionego gmachu, trudno oprzeć się wrażeniu, że zaraz zostaniemy poproszeni przez kogoś z obsługi o założenie filcowych pantofli. Zmysły pasażerów kuszone są zapachem kawy z wiedeńskiej kawiarenki, oczy przyciąga widok kolumn, okuć blacharskich, stiuków i złoceń, ściany ozdabiają piękne obrazy i herby autorstwa Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi – znanego ucznia Leona Wyczółkowskiego. Odrestaurowano nawet drewniane żyrandole, oświetlające stare obrazy z widokami miasta.

 

 

W takiej oto muzealno-kawiarnianej atmosferze miejsce znalazły specjalne pomieszczenia dla matek z dziećmi, również niepełnosprawni nie będą tu mieli problemów z poruszaniem się. Nie brakuje sklepów, jest salonik prasowy, w dawnej restauracji będą urządzane wystawy i wernisaże.

 

Przemyski dworzec mieści kolejowe polsko-ukraińskie pasażerskie przejście graniczne, dlatego w jego wnętrzach działa punkt konsularny Ukrainy. Turyści mogą też podziwiać unikatowe podziemia, żywo przypominające czasy twierdzy.

 

Ciekawostką jest uwiecznienie przemyskiej stacji w literaturze: dobry wojak Szwejk, więziony w twierdzy Przemyśl, odjeżdżał z tego pięknego dworca do Czech.

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© 2016 Całość praw autorskich - Antoni Bochen